Wolny jak ptak

Dziś niedziela, dzień wesoły, bo nie trzeba iść doszkoły. A skoro możemy sobie wszyscy odpocząć, proponuję oderwać się odotaczającej nas rzeczywstości i odbyć podóż w przeszłość.

Nie tak dawno temu przeczytałem bardzo dobrą książkę Jana Zumbacha pt. ‘OstatniaWalka’. Zumbach, w czasie II Wojny Światowej pilot a następnie dowódcaDywizjonu 303, był jednym z niewielu prawdziwie wolnych ludzi. Takich, dlaktorych nie istnieją granice, rządy i ich głupawe przepisy. Takich, którzy żyjąna krawędzi, szukają przygód i pokazują światu czym jest przysłowiowa ‘ułańskafantazja’ połączona z nietuzinkowym poczuciem humoru.

Zumbach urodził się w Polsce, ale był też obywatelem Szwajcarii. Za młodu bylmałym urwisem który zamarzył, żeby zostać pilotem. Kiedy wybuchła wojna, naszbohater kurował się akurat w Zaleszczykach, po wypadku w czasie lądowania. Mimopołamanych nóg natychmiast ruszył szukać swojego oddziału bo, jak mówił, dolatania nogi nie były mu potrzebne. Przed naszymi oczyma maluje się obraz walkipolskich oddziałów z Niemcami, nastepnie piękny widok z lotu ptaka na ewakuacjenaszych wojsk i cywilów do Rumunii.

Dowiadujemy się jak wyglądało internowanie i przerzut wojska do Francji anastępnie Wlk. Brytanii. Jest to naprawde fascynujący opis zabawy w ciuciubabkęz Rumuńską policją przekupioną przez wywiad niemiecki, przebijania Niemców wwielkości łapówek przez wywiady alianckie, przebieranek i grze pozorów.


À laguerre comme à la guerre, Zumbach walczył dzielnie,aż przyszedł koniec wojny i wraz z kolegami dostał trzy dni na opuszczenieZjednoczonego Królestwa.

Nie będę Ci, drogi czytelniku, psuł lektury. Pozwolę sobiejedynie powiedzieć, że od tego momentu życie Zumbacha nabiera jeszcze więcejkoloru. Od tego momentu będziesz świadkiem zabawy w kotka i myszkę z celnikamioraz policją krajów europejskich i afrykańskich, weźmiesz udział w brawurowychakcjach przemytniczych, a na koniec zostaniesz najemnikiem walczącym najpierw wKatandze a potem w Biafrze. Wszystko to w towarzystwie wspaniałego gawędziarza.

 

Na koniesc piosnka o wolnym ptaku, z jedną z najlepszychznanych mi solówek gitarowych: Lynyrd Skynyrd – Free Bird 

http://www.youtube.com/watch?v=np0solnL1XY

 

I składanka z Bitwy o Anglie, skoro juź jesteśmy w tychklimatach:

http://www.youtube.com/watch?v=z9EmAM9A5-A

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s