Kosciół z Partią – szatan z inwestorami, czyli Bóg zapłać!

‘Nazywam się milion, bo za miliony
WallSztreta wspomóc muszę!
Bankierze pieprzony!
Czy widzisz Pański Krzyż?!
A kysz! A kysz!’
                                                         Anarch Ickiewicz ‘Dziady Kalwaryjskie’

No i myśleli, myśleli i wymyśleli.  800 miliardów dolców spadnie z nieba do skarbca FEDu następnie zostanie to rozdysponowane pomiędzy potrzebujących bankierów. Doszło do tego, że banki przestały już sobie nawzajem pożyczać pieniądze (co nie musi być wcale złe w normalnych warunkach) licząc na kasę od FEDu (co w każdym przypadku jest złe). Ciasnota rozumowania bankierów jest przerażająca, bo jeśli całą działalność uzależnią od jednego warunku (dodruk kasiorki) to w przypadku gdy master-plan panów Paulsona i Bernankego nie zadziała, wszystkich nas zabolą szanowne cztery litery. A ‘suma wszystkich bail-outów’ nie ma prawa zadziałać. Dodruk pieniędzy już wiele razy był praktykowany (nawet w naszym kraju) a jak się kończy widać np. po Zimbabwe. O! Właśnie wpadałem na alternatywny plan – może zamiast drukować, możnaby pożyczyć dolary od Mugabego – przecież on już ma miliardowe nominały, akurat jak znalazł dla FEDu. Szanujmy lasy! Save the forests Mr FED!

W każdym razie nasz czwarty, niezany szerszej publiczności, wieszcz (‘jestem wieszczem bo wiem gdzie szczem’) już przepowiedział nam przyszłość w utworze pt. ‘Dziady Kalwaryjskie’. Jak plan FEDu wejdzie w życie to wszyscy będziemy dziadować.

Pozostaje pytanie – czy pański krzyż może nas uratować?

Właśnie dzisiaj rano przeczytałem, a wieczorem podali we Wiadomościach, że arcybiskup Kanterbery nazwał inwestorów sprzedających akcje z zyskiem ‘niemoralnymi kombinatorami i spekulantami’ czcącymi ‘fałszywego bożka pod postacią pieniądza’. Ten przywódca heretyckiego kościoła przyznał że Karol Marx miał rację krytykując kapitalizm. Pochwalił też nierząd brytyjski za wprowadzenie zakazu krótkiej sprzedaży (o tym, że ten zakaz nic nie dał a zepsuł tylko rynek pisałem tutaj) i zachęcił do wprowadzenia dalszych regulacji rynku.

Jakby tego było mało, podkomendny dostojnika z Kanterbery, arcybiskup Yorku, rzekł był, że inwestorzy, którzy zarobili na transakcjach krótkiej sprzedaży akcji HBOSu (też pisałem o tym tutaj), są niczym innym jak rabusiami.
Dlaczego?
Bo wykorzystali kłopoty banku, ‘którego finanse oparte są na zdrowych zasadach’ (o tym jake te zasady zdrowe, można było się przekonać po kursie akcji banku i jego komunikatach po tym jak już został wpisany na listę gatunków chronionych, których akcji nie można szortować – pewnie sprawka samego Belzebuba).

Przeczytawszy owe niusy pomyślałem sobie, że księżulkom rzuciło się na mózgi. Sam czasem lubię zahandlować. Taniej kupić – drożej sprzedać (nie weźmie mnie bieda), nawet jeśli konkurent, którego ‘finanse oparte są na zdrowych zasadach’ może na tym stracić. Jeśli mam być szczery to obchodzi mnie tyle co zeszłoroczny śnieg. Nie wiedziałem, że w oczach kościoła jestem szatanistą a imię me ‘666’, może zmienię ksywkę na ‘Anarch 666 Anti-Christ Super Star’?

Ja tam czczę Opoja i nikomu w kabałę wchodzić nie chcę, ale pieniądz do życia jest mi jednak potrzebny. Nie jako fałszywy bożek a jako środek finansujący jedzenie, mieszkanie, podróże itd. Potępianie sprzedaży z zyskiem jest dla mnie niepojęte – nawet jeśli robi to człowiek, któremu wszystko spada z nieba.

Żeby więc lepiej pojąć stanowisko schizmatyków postanowiłem wziąć gazetkę i udać się w miejsce medytacji. Tradycyjnie wziąłem Daily Telegraph. Telegraf informując o wypowiedzi chwatów purpuratów (wszystkich bratów) podał też wiadomość (potwierdzoną wieczorkiem w dzienniku telewizyjnym), że Kościółek Anglikański inwestuje miliardy funtów na giełdzie. Utworzył nawet coś w rodzaju swojego kościelnego funduszu hedgingowego, KTÓRY SAM STOSOWAŁ PRAKTYKI KRÓTKIEJ SPRZEDAŻY NA FUNCIE SZTERLINGU!!! Z ZYSKIEM!!!!. W zeszłym roku stopa zwrotu pobożnych inwestycji wyniosła prawie 10%!!!
‘HALLELUJA!!!’ zakrzyknąłem, ‘teraz już wiem, czemu straszą inwestorów piekłem!’. Tegoroczne spadki cen akcji musiły przyprawić braciszków o szybsze bicie ich nieskażonych grzechem serc. ‘Jak trwoga to do Boga’ mówi stare polskie przysłowie, które z racji ilości Rodaków na Wyspach, musieli też poznać i tutejsi klerycy. Kościół traci więc trza ludzi postraszyć czeluściami piekielnymi, i namówić rząd żeby zakaza
ł praktyk, na których tracą sługi boże (choć sługi boże mogą oczywiście stosować te grzeszne praktyki na chwałę Pana).

Ech, były kiedyś takie czasy, w których pewnien autorytet moralny mówił łatwiej jest wielbłądowi przejść przez ucho igielne, niż bogatemu wejść do królestwa niebieskiego’. A teraz kościoły inwestują miliardy i dla zysku chcą ograniczać naszą wolność. Dochody z tacy już Wam nie wystarczą?

Arcybiskupie Kanterbery i arcybiskupie Yorku – mam nadzieję, że nie będę siedział z Wami w jednym kotle (tak po prawdzie to mam nadzieję, że trafię do piekła katolickiego (za zanieczyszczanie środowiska i niesprawiedliwość społeczną, które są nowymi grzechami śmiertelnymi), przynajmniej będę imprezował z Meksykanami i zajadał halapenios popijając tabasco i tequillą)!

Na koniec kawałek o inwestorach dla wszystkich inwestorów (ten na początku to nowy prezes London Stock Exchange): http://www.youtube.com/watch?v=AUOpUqni0_g

A żeby było sprawiedliwie społecznie to i dedykacja dla arcybiskupów: http://www.youtube.com/watch?v=t9SBHNWoYH8

Widzicie Pański Krzyż?!
A kysz! A kysz!

5 thoughts on “Kosciół z Partią – szatan z inwestorami, czyli Bóg zapłać!

 1. Ciekawa sprawa – caly swiat zakazuje krotkiej sprzedazy a Chinczycy wlasnie rozszerzaja mozliwosci dokonywania tych transakcji! ‘Could any market regulator, anywhere, possibly make a more counter-intuitive move?Despite the growing backlash in key markets around the world against stock-shorting “spivs” and “speculators”, China on Friday became the only big stock market to take steps to actually encourage short-selling – previously off-limits.As Bloomberg reports Friday, authorities in Beijing have agreed to allow investors to buy shares on credit and sell borrowed stock to help develop Asia’s second-largest market after prices and trading volumes slumped.China’s State Council signed off on a plan submitted by the China Securities Regulatory Commission this month to allow margin lending and short-selling, said Bloomberg, citing an official familiar with the plan.Beijing’s action contrasts with regulators in the US, Europe and Australia that have banned short selling in the past week to shore up financial shares battered by the global credit squeeze. China’s government is betting the changes will boost trading without spurring further declines after state share buybacks helped the CSI 300 Index rebound from a two-year low, notes Bloomberg.As one fund manager told the news service: “It’s quite positive for the market and will help attract fresh capital into equities”.The Chinese government carefully timed the move to limit the impact on the market’s stability, said the official. In an earlier move, China scrapped the tax on stock purchases and relaxed company buyback rules to help support the world’s second-worst performing stock market this year.A dubious distinction, perhaps, and all very well; but is China really ready for this?’Zrodlo: http://ftalphaville.ft.com/blog/2008/09/26/16375/calling-all-hedgies-time-to-take-a-short-china-trip/

  Like

 2. Witaj Anarch, no jednak obecna forma kapitalizmu oparta na przepływach finansowych i spekulacjach jest chora. Wiem, że to jest wbrew neoliberalizmowi pompowanie tych pieniędzy, ale to oznacza tylko, że to neoliberalizm jest zły. Upadek zbyt dużych banków może pociągnąć za sobą katastrofę, również zwykłych biednych emerytów. Według mnie problem raczej był w tym, że banki moŋly tak hulać z kredytami bez rzetelnych audytów.

  Like

  1. NO wlasnie, skoro jest chora to powinna sie uzdrowic – w sposob naturalny dzieje sie to poprostu przez upadek bankow najbardziej zarazonych ta dzuma. Jak w organizmie – chore komorki obumieraja i sa zastepowane przez zdrowe (czy jak w lesie – wielkie drzewa padaja, na ich miejsce rosnie kilkna mniejszych). Rzad chce natomiast uratowac zle banki, przerzucajac ich problemy na podatnikow. Czyli przerzucic chorobe na bogu ducha winnych ludzi. Czyli jak ktos juz gdzies napisal – prywatyzacja zyskow – nacjonalizacja strat. To nie jest dobre rozwiazanie.

   Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s