Zderzacz Andronów czyli jak rząd bankierów ratował

Nie tak dawno czytałem o naukowcach w Szwajcarii, którzy pod Alpami wybudowali wielki zderzacz andronów. Jego działanie polega to na tym, że tęgie głowy wyłapują po świecie przeróżne androny plecione z zapałem przez polityków, nastepnie wsadzają je do takiego wielkiego tunelu, w którym te androny krążą a ponieważ jest ciemno zderzają się ze sobą.

Podobno na początku ludzie bali się, że skutkiem działalności Szwajcarskich mędrców będzie powstanie czarnej dziury, która wessie Ziemię do środka. Naukowcy z kraju banków i czekolady wyśmiewali siewców paniki. I słusznie! Po co ludzi straszyć? Ja na ten przykład mogę na swoim pieknym ciele znaleźć kilka czarnych dziur i jakoś przez 30 lat mnie nie wessały!

Wczoraj zresztą żeby rozwiać wszelkie wątpliwości sam uruchomiłem w swojej głowie mini zderzacz andronów. Wczoraj bowiem była Środa Popijcowa – dzień intensywnych obrządków na cześć Opoja. Androny plotły się i zderzały w mojej głowie z prędkością Warp 4. Dziś mam czarną dziurę we łbie i jak widać nic się nie stało. Blog nadal funkcjonuje a ja wciąż walczę o wolność w pocie czoła i z zaciśniętymi pośladkami.

Dzisiaj rano w wiadomościach podali informację (którą potem przeczytałem też w Dziennym Telegrafie) że klienci banków masowo przenoszą swoje pieniążki do znacjonalizowanych banków. Jak wiesz, szanowny czytelniku, brytyjski nierząd przymusowo znacjonalizował dwa banki – Północną Skałę (Nothern Rock) i Brandforda i Bingleja (Bradford & Bingley – tacy mili panowie w melonikach).  Ponieważ od lat wmawia się ludziom, że państwo nie może zbankrutować (ten andron jest tak wielki że nie zmieściłby się do zderzacza, dlatego wciąż krązy po świecie), zaczęli oni masowo przenosić swoje konta do państwowych banków w nadziei bezpieczeństwa w czasach kryzysu. Żeby zatrzymać ten owczy pęd premier jej Królewskiej Mości oświadczył, że nierząd (czyli każdy podatnik w tym i Anarch) zagwarantuje wkłady do 50,000 funtów. Czyli – jeśli bank padnie, państwo pokryje straty do tej wysokości. Czyli i Anarch po części pokryje. Czuję się taki pogwałcony… nikt się mnie nie pytał czy ja chcę czy nie chcę pokrywać obcych mi ludzi! Na szczęście minister odpowiedzialny za zmuszanie mnie do pokrycia, oświadczył, że projektu ustawy jeszcze ni ma i data wejścia jej w życie jest nieznana. Jest więc nadzieja, że nie będę musiał nikogo kryć wbrew mej woli.
Powyższe oświadczenia wprowadziły jeszcze większe zamieszanie wśród brytyjskiej gawiedzi i przyspieszyło owczy pęd ku państwowym bankom. Północna Skała nie wytrzymała uderzenia fali nowych klientów i postanowiła wycofać jedną ze swoich najkorzystniejszych ofert z rynku.

Działania rządu, mające na celu pochylić się z troską i pomóc bankom, w efekcie uderzają we wszystkie banki prywatne. Nawet te, które nigdy kryzysem zagrożone nie były zaczynają obawiać się o przyszłość, bo ilość piniędzy na kontach topnieje coraz szybciej. Zastanawiam się teraz czy nierząd nie wymyśli jakiegoś zakazu albo limitu regulującego wielkośc lokaty w państwowym banku. Ha! Nie zdziwiłbym się.

Nie jest to pierwszy taki andron upleciony przez nierząd Wielkiej (?) Brytanii. Pamiętam jak w zamierzchłych czasach, kiedy jeszcze pan Brown był ministrem skarbu państwa wpadł on na super pomysł dywersyfikacji rezerw państwa. Ogłosił więc że Wielka Brytania sprzeda połowę (może mniej może więcej – nie pamiętam już) swoich zasobów złota i zakupi różne papiery wartościowe. Nie trzeba być zbytnio rozgarniętym, żeby przewidzieć że na takie dictum acerbum ceny złota poleciały na łeb na szyję w związku z czym nierząd sprzedał swoje zasoby za bodajże połowę zakładanej ceny. Niestety, tego co wie każde dziecko w już w ziobrówce lub pierwszej klasie szkoły podstawowej kolektywny umysł rządu nie jest w stanie pojąć. Takie są prawa natury.

Tak
w
łaśnie w krótkim skrócie wygląda działanie państwa – za co się nie zabierze, zawsze spartoli. Może zamiast andronów powinniśmy powsadzać do zderzacza polityków, niech se tam biegają i zderzają się bez wystawiania nas na działanie ich głupawych pomysłów.

Koniec i bomba.

A na koniec piosenka, którą dedykuję sobie – nie było u nas lata a już zaczęła się jesień. Więc piosnka o lecie:

http://www.youtube.com/watch?v=u7Ac3eRarGI


3 thoughts on “Zderzacz Andronów czyli jak rząd bankierów ratował

 1. Ha! Irladzki nierzad zagwarantowal – brytyjski nie. Ludzie zaczeli przenosci kase takze do Irlandzkich bankow (np. Anglo Irish bank, ktory nie byl w stanie obsluzyc wczoraj wszystkich zainteresowanych – wszystkie call centres przeladowane). Pan Brown skrytykowal decyzje nierzadu Irlandii i zazadal, by bankierzy z zielonej wyspy zaprzestali agresywnych kampanii marketingowych.Ludzie! W czynie spolecznym powinnismy spontanicznie rozbudowac zderzacz andronow.

  Like

 2. Witaj Anarch, wydaje mi się, ze chodzi o tak wielkie pieniądze i takie współzależności, że rząd po prostu musi działać. Upadek banku, zwłaszcza dużego, to poważna sprawa, to może sie wiązać z katastrofą równiez w innych krajach. Zresztą powiedzmy sobie prawdę to wszystko i tak wirtualne pieniądze.

  Like

  1. Wlasnie dzialania rzadu wprowadzily zamieszanie. Nie wszystkie banki sa w tarapatach – wiele z nich nie stosowalo ryzykownej strategii.Upadek bankow Northers Rock, i Bradfod & Bingley zaboalby ale nie wplynalby za bardzo na stan gospodarki bo nie byly to banki az tak wielkie. Zreszta, Lloyds TBS chcial przejac Northern Rock, rzad sie na to nie zgodzil (stwierdzil ze Lloyds stalby sie zbyt duzym bankiem) i wolal znacjonalizowac (czyli kazac podatnikom splacac dlugi banku – mimo ze Lloyds chcial to zrobic dobrowolnie). Kiedy ku otchlani zmierzal Halifax Bank of Scotland rzad wrecz zachelil Lloyds zeby przejal HBOS, mimo ze w tym przeypadku Lloyds przejmuje jeszcze wiekszy udzial w rynku.W bardzo dobrej kondycji jest mnostwo bankow, ktore stac na przejmowanie wielkich niewydolnych instytucji. O Lehman Brothers bilo sie co najmniej 5 ale Lehman liczyl na pomoc panstwa (bo wczesniej panstwo pomoglo dwom innym bankom, mimo ze i na te banki byli chetni).Zakupy robia Santander, JP Morgan, Bank of America, Barclays, Lloyds (a do dyspozycji jest jeszcze mnostwo bankow Azjatyckich).Tylko ze nie byloby okazji dla politykow zeby sie wykazac i zarobic.

   Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s