Małpi biznes

Wizytując ostatnio blog Rycerza Światła dowiedziałem się, że Baraka obrany został obrańcem narodu. I to nie narodu wybranego przez Boga w demokratycznych wyborach, a narodu kowbojów, Amiszów, Górali z Czikago, Ajriszów z Ajrlandii i filmów z Arnoldem Szwarcencharakterem. Jest to podobno pierwszy ciorny prezio w białym domu, ale nie pierwszy i pewnikiem nie ostatni czerowny. Tak więc mimo całej tej niezdrowej podniety w mediach ja zaprawdę powiadam – nihil novi sub sole i pieprze. No! Zaszpanowałem Łaciną pora przejść do spraw ważnych. Jeszcze tylko do tekstu Rycerza dodam, że przełom to będzie dopiero jak wybiorą pierwszego prezydenta z korzeniami polskimi. Skoro już Indianie i inni mieszkańcy Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej ale Nie Całej Tylko Tych Położonych Między Kanadą a Meksykiem (jak powinna brzmieć oficjalna nazwa USA – nasz prezydent uczynił już pierwszy mały kroczek w tym kierunku) wybierają kandydatów z Mortal Kombat, może w przyszłości w Owalnym Gabinecie molestować stażyski będzie pierwszy kosynier Kościuszki – Wojciech Kano?

   


No, ale wróćmy do spraw naprawdę istotnych.

Kilka dni temu wszystkie szanujące się media, między innymi Onet, podały następującą informację:

‘Wśród piłkarskich ekspertów norweskich gazet, radia i telewizji typujących kolejność w tabeli po każdej kolejce rozgrywek norweskiej ligi najlepszym po 25 kolejkach był anonimowy obstawiacz, który okazał się… orangutanem.’

Od niepamiętnych czasów twierdziłem, że człowiek nie jest ostatecznym ogniwem ewolucji zapoczątkowanej przez Boga słowem ‘niech stanie się ewolucja’. Tak tak. Ludziom wydaje się, że są najinteligentniejsi na świecie a tymczasem od ósmej do szesnastej a czasem i dłużej uganiają się za papierkami z wizerunkiem królów, preziów czy innych kanalii, a potem połowę z nich oddają swoim elitkom żeby tym elitkom żyło się lepiej. A ja się pytam, czy taki papierek można zjeść? Czy jak przyjdzie co do czego, można się nim odziać? Nie. Można się co najwyżej podetrzeć. A zabijamy się o te papierki od lat. To już lepsze są te żółte kółeczka, które robią ‘ding’ jak się nimi stuka o siebie. Można je przetopić na biżuterię i się nimi przyozdobić, ale i tak są niestrawne. Raz połknąłem to wiem.
Małpa natomiast wyewoluowała sobie permanentne ubranie i przez myśl jej nie przejdzie, żeby uganiać się za pierdołami, niezależnie czy nazywą ją się dolarami, ełrosami czy szeklami. Po co? Jak małpa chce żreć – żre. Nie musi tyrać w fabryce czy ślęczeć przed komputerem w klimatyzowanym biurze. Proste i genialne. Ponadto małpy n
ie filozują, nie muszą się zastanawiać po co są na świecie i jaki jest sens życia (świetnie go znają), nie modlą się do bogów, bo wiedzą, że to one są istotami najwyższymi. A już najbardziej podoba mi się to, że małpy potrafią przeżyć bez prysznica! Co rano i po każdej sesji na siłowni trafia mnie szlag że nie jestem małpą.
‘Poznasz głupiego po czynach jego’ powiadał pewien filozof, i jak bym na to nie patrzał – małpy zawsze wypadają korzystniej od ludzi.

Tak więc nius o małpie słuchającej wiadomości sportowych i wyciągającej logiczne wnioski nie jest dla mnie zaskoczeniem.
Gdyby ludzkość miała choć trochę rozumu w tej swojej sześciomiliardowej kolektywnej główce to starałaby się wykorzystać małpi potencjał. Jeśli np. transakcje na łol strit przeprowadza
łyby małpy, nie mielibyśmy dzisiaj kryzysu finansowego. Bo dam sobie głowę uciąć a może nawet się obrzezać, za to, że nawet najgłupszy pawian nie dałby sobie wcisnąć toksycznych aktywów, którymi do niedawna handlowały najtęższe głowy światowej finansjery.
Gdyby CEO Lehman Brothers była małpka Fiki-Miki, bank nigdy by nie zbankrutował.

Albo weźmy ostatni szał zakupu akcji British Airways na londyńskiej giełdzie. Generalnie sytuacja BA jest dosyć nieciekawa. ‘Kupa w majtach’ jak mawia Rod Stjuard. Zyski firmy pikują niczym kamikadze. Mimo spadku liczby pasażerów linia podniosła ceny biletów, a mimo spadku cen paliwa nie obniżyła dodatku paliwowego wliczanego cenę biletu. Na domiar złego, brytyjskiemu przelotnikowi wkrótce może wyrosnąć nowy konkurent na przelotach transatlantyckich jako że Dojcze Lufthansa wykupiła BMI, drugiego pod względem wielkości przelotnika operującego z lotniska Heathrow.
Ale od czego są kreatywni?! Abrakadaba hokus-pokus, księgowi BA wyd
łużyli czas deprecjacji silników RB211 i wyczarowali spadek kosztów o 32.5 milionów funciaków. Dzięki temu brytyjski przelotnik, mimo kłopotów osiągnął lepsze wyniki niż przewidywali analitycy a inwestorzy rzucili się na akcje firmy, które w pewnym momencie w piątek wzrosły o 22% a zamknęły sesję na około 12% plusie. Czysty zysk z kapelusza jakiegoś wielkiego Hudiniego księgowości. Dlatego właśnie we wszystkich ogłoszeniach o pracę potrzebują kreatywnych a nie uczciwych. Uczciwość nie popłaca.

Dzisiaj rano wybra
łem się do zoo i powiedziałem o tym mojemu przyszłemu maklerowi. Ten jak to usłyszał podrapał się po gołym tyłku, a potem zaczął boki zwyrać ze śmiechu aż spadł z gałęzi (nagrałem go na video: http://uk.youtube.com/watch?v=URvmSXidMw0). Jego kolega, szympans z klatki obok, ostentacyjnie demonstrując swoją pogardę dla ludzkiej głupoty zaczął pluć na postronnych przechodniów.
W zoo najbardziej podobał mi się goryl:
http://uk.youtube.com/watch?v=TnzFRV1LwIo

Na koniec, skoro już o Britisz Er
łejs mowa, włamałem się do ich superkomputera, podłączonego bezpośrednio do mózgu prezesa. Sciągnąłem z niego materiał treningowy dla pilotów zatrudnionych w tej linii:
http://uk.youtube.com/watch?v=OmMN37RlNuA

I tym wesołym akcentem kończę dzisiejszy wątek. Adios amigos!

PS. Gwoli ścisłości, nie jestem aż takim geniuszem, żeby samemu wyłapać trik z deprecjacją. Znaleźli go fachowcy z FT Alphaville a ja jeno uzałem, że warto to opisać na mym nędznym blogu.

2 thoughts on “Małpi biznes

    1. No jak to? A nie pamietasz tej piosnki z podstawufki:W poniedzialek rano kosil Kano siano,Kosil Kano kosil ja, kosilismy obywda,Kosil Kano kosil ja, kosilismy obywda,Hej ha!

      Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s