Lisek hipokrytek, czyli panteonu hipokrytów ciąg dalszy.

No, od ostatniego postu jakoś się wyspałem. Co prawda wiem, że i tak nikt już nie czyta moich wypocin, ale przecież nie o to w tym wszystkim chodzi. Albo znajdę ujście na blogu albo skończę jak Brunon Ka lub ten prokurator z telewizji co se nawet dobrze w łeb palnąć nie potrafił.

Jak wcześniej wspominałem, o trybunale stanu dla prezydenta Dudy wypowiadali się już inni znani hipokryci, pan sawułar vivre i pan ‘po tym jak kończy’. Nad słowami pijaka nie ma co się pochylać natomiast pan ‘po tym jak kończy’ udowodnił, że nie jest mężczyzną a mnie uczono, żeby dla kobiet być w miarę możliwości miłym. Możliwość mam, więc pan Miller może spać spokojnie (niech tylko uważa na pana Korwin-Mikkego, który każdą kobietę trochę gwałci).

Natomiast gorzej, gdy hipokryzją trąci od dziennikarza. Od symbolu obiektywizmu i niezależności. Od człowieka, który wielokrotnie zapraszał płemieła Tuska do studia i wcale mu się nie podlizywał. Dziś rano przypomniało mi się, że czytałem w mojej ulubionej gazecie dla Polaków, jak to pan Tomasz Lis skwitował pomysł pana prezydenta Dudy odnośnie referendum prostyt… konstytucyjnego. Z ust tego weterana walki o wolność słowa i demokrację, padło następujące zdanie:

“Pan Andrzej Duda jako jeden z gwałcicieli konstytucji nie ma moralnego prawa, żeby proponować cokolwiek, co się odnosi do jakiejkolwiek konstytucji. Nad nim wisi Trybunał Stanu. I niech tym się troszczy.”

No dobra, trzy zdania. Pamiętam jakbym to czytał wczoraj, bo z rzeczy, które można zrobić konstytucji, najbardziej cenię sobie gwałcenie (to samo ceniłem w zawodzie Wikinga). W gazecie czytamy dalej:

“Jego zdaniem pytanie o to, czy ustawa zasadnicza się podoba czy nie jest niepoważna. – Podoba mi się garsonka, ale nie podoba mi się pasek do garsonki”

Wszystko to piknie, szczególnie jak wyobrazimy sobie pana uberredaktora w garsonce. Tylko znowu odczułem jakieś nerwowe swędzenie tyłka. I to nie dlatego, że obraz pana Lisa w garsonce dziwnie mnie podniecił, to akurat, żadne novum. Nie nie, moją klątwą jest moja dobra pamięć. Przypomniało mi się co pan Lis, w 2014 roku mówił o torturach w Polsce, czyli i jawnym złamaniu konstytucji. Całość rozmowy z redaktorami Żakusiem i Wołkiem można przeczytać tutaj, a nas do dzisiejszej analizy będą interesować następujące słowa pana Lisa:

“(…) nie potępiłem tego co do zasady – stwierdził Lis. – Nie zrobiłem tego parę lat temu i nie zrobię tego dzisiaj (…) prawem i obowiązkiem polityków jest robienie tego, co jest prawem i obowiązkiem polityków, czyli działanie czasem na granicy prawa, a nawet poza prawem”

Co więcej, z artykułu dowiadujemy się że:

“Lis zdziwiony był faktem, że za udostępnienie willi na Mazurach polski wywiad otrzymał 15 mln dolarów. – Wolałbym, żebyśmy zrobili to za darmo albo za solidną przysługę w przyszłości.”

Jak widać więc na załączonym obrazku, Pan Lis uważa, że można łamać konstytucję. Co więcej wyraźnie mówi, że politycy mogą działać poza prawem. Uważa też, że można się tu targować i 15 mln za złamanie konstytucji i zezwolenie na tortury to dla niego stanowczo zbyt dużo, wolałby zwykłą obietnicę jakiejś nieokreślonej przysługi w przyszłości.

Zastanawia mnie więc skąd taki obrót o 360 stopni w jego opinii na temat łamania konstytucji i idąca za tym krytyka obecnego prezydenta. Dlaczego tortury są okej a już łamanie procedur w sprawie powoływania sędziów Trybunału Konstytucyjnego są gwałceniem konstytucji? Zresztą po co nam TK skoro łamanie przepisów, które są tak proste i oczywiste że ich interpretacja nie wymaga konsultacji z TK, jest w porządku i nie pociąga za sobą żadnych konsekwencji (oprócz zewnętrznych sankcji w postaci kary wobec Polski, którą orzekł Europejski Trybunał Praw Człowieka)? Co, Lisku? Pytam się, odpowiesz mi, czy będziesz milczał? Dlaczego uważasz, że jedni mogą łamać konstytucję jeśli uważają, że działają w interesie Polski a inni tego nie mogą robić? Czemu odbierasz panu Dudzie prawo, które dałeś panom Kwaśniewskiemu i Millerowi?

Pan Lis porównuje konstytucje do garsonki a prezydenta do paska. Problem polega na tym, że to nie jest kwestia podobania czy niepodobania. Konstytucja nie jest od tego, żeby mieć ładną okładkę. Nie ważne czy jest napisana pięknym językiem czy też zalatuje prymitywem. Konstytucja ma pełnić pewną określoną funkcję. To system zabezpieczeń obywateli przed samowolą państwa. Co z tego, że artykuł zakazujący tortur brzmi słusznie czy ładnie, skoro można go łamać bez żadnych konsekwencji a nawet przy poklasku takich niezależnych i obiektywnych dziennikarzy, reprezentantów czwartej władzy, która powinna patrzeć trzem pozostałym na ręce.

Trzymając się porównań pana Lisa, obecną konstytucję można porównać do stringów, które zabieramy na wyprawę na biegun północny. Owszem, na pewno ładnie będą wyglądać, możemy się nawet w nie ubrać, ale czy obronią nas przed niedźwiedziami polarnymi?

A pan Lis jest zwykłą medialną kanalią, która zmienia poglądy, zależnie od tego co mu pasuje. I dlatego dedykuję mu niniejszy kawałek. Mniej więcej na jego poziomie.

2 thoughts on “Lisek hipokrytek, czyli panteonu hipokrytów ciąg dalszy.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s